Obsługa kontroli podatkowych
Wsparcie doradcy podatkowego w kontroli podatkowej lub celno-skarbowej pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnych środków prawnych, zmniejszenie stresu związanego z kontrolą i sprawniejsze załatwienie sprawy.
Obsługa kontroli przez naszą kancelarię obejmuje
- reprezentację podatnika w kontroli w roli pełnomocnika kontrolowanego, czyli kompleksowa obsługa kontaktu z urzędnikami
- dobór strategii w kontroli w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko domiaru podatku bieżące wsparcie i informacja o przysługujących prawach w trakcie kontroli,
- czuwanie nad prawidłowością procedur przeprowadzanych przez kontrolujących,
- budowanie argumentacji dla przyjętego przez podatnika sposobu rozliczenia, aby zminimalizować ryzyko kwestionowania rozliczeń podatkowych,
- uczestnictwo pełnomocnika w przesłuchaniach, oględzinach i innych czynnościach kontrolnych.
Kontrola z urzędu skarbowego czy urzędu celno-skarbowego chyba nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem, a wśród podatników budzi lęk i obawy przed domiarem podatku.
Rodzaje kontroli
Organy podatkowe mogą prowadzić u przedsiębiorcy dwa rodzaje kontroli:
- kontrolę podatkową – prowadzoną na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub
- kontrolę celno-skarbową (dawniej: kontrola skarbowa) – prowadzoną na podstawie przepisów ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
Rozróżnienie tych dwóch typów procedur jest istotne, ponieważ regulacje jakimi się rządzą różnią się od siebie.
Kontrola celno-skarbowa cechuje się przede wyższym stopniem sformalizowania i szerszymi uprawnieniami kontrolujących.
Dogłębna wiedza podatkowa i z zakresu procedur
Znajomość przepisów podatkowych i procedur kontroli podatkowej, pozwala precyzyjnie ocenić, czy działania organu podatkowego są zgodne z prawem, czy kontrolowany skorzystał ze wszystkich przysługujących mu praw i środków prawnych oraz czy np. wykorzystane zostały właściwe metody określenia zaległości podatkowej. To umożliwia skuteczną obronę przed ewentualnymi błędami lub nadużyciami ze strony organów podatkowych.
Odpowiednia komunikacja z kontrolującymi
Nie bez znaczenia dla przebiegu kontroli skarbowej jest również sposób komunikacji z organami podatkowymi oraz zakres przedstawianych dokumentów i wyjaśnień. Doświadczenie praktyczne w tym obszarze oraz wiedza, co sprawdza urząd skarbowy podczas kontroli, pozwala zmniejszyć ryzyko pomyłek i wywoływania dodatkowych wątpliwości, co przekłada się na poprawę wizerunku kontrolowanego i zmniejszenie ryzyka zidentyfikowania nieprawidłowości.
Przyjęcie skutecznej strategii
Kluczowe w kontroli skarbowej jest przyjęcie odpowiedniej strategii w zależności od sytuacji danego kontrolowanego i zakresu możliwych nieprawidłowości. To z kolei wymaga dużej wiedzy merytorycznej i trafnej oceny ryzyka.
Kontrola z urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego - na co zwrócić uwagę?
Sprawne i maksymalnie bezbolesne przejście przez kontrolę wymaga dogłębnej wiedzy z zakresu przepisów Ordynacji podatkowej, ustawy o KAS, czyli procedury i przepisów materialnego prawa podatkowego.
Masz kontrolę?
Kontrola zakończyła się niepomyślnie?
Skontaktuj się z nami
Nasi eksperci bezpłatnie doradzą, w jaki sposób możemy najlepiej pomóc Twojej firmie
Chcesz, żebyśmy to my skontaktowali się z Tobą?
Zostaw wiadomość korzystając z formularza poniżej
Odpowiadamy w ciągu kilku godzin roboczych (pon-pt 9-17)